FacebookGoogle+

Koniunktura w branży: WRZESIEŃ 2017

W wakacje firmy miały dużo pracy 

Pomimo sezonu wakacyjnego firmy pracowały na wysokich obrotach. Tak przynajmniej wynika z analizy koniunktury w branży. W obu letnich miesiącach nastroje w segmencie instalacyjnym uległy dalszej, sporej poprawie. W lipcu koniunktura urosła o 1,3%. W sierpniu zwiększyła się o kolejny 1%.  

Koniunktura w branży instalacyjnej od wielu miesięcy pozostaje w trendzie wzrostowym. W wakacje utrzymane zostało wysokie tempo tej poprawy. Po czerwcowej zwyżce o 1,6% lipiec przyniósł kolejną – o 1,3%. W sierpniu nastroje także były pozytywne, co znalazło swoje odzwierciedlenie w poziomie koniunktury – kontynuowała ona wzrostową tendencję, zyskując kolejny 1%. Choć w lipcu i sierpniu – w porównaniu do czerwca – dynamika nieco osłabła, to i tak pozostawała na stosunkowo wysokim poziomie. Oznacza to, że firmy z branży instalacji w wakacje, mimo sezonu urlopowego, nie narzekały na brak pracy.

Najwięcej optymistów

Z najnowszego badania koniunktury wynika, że sierpień w porównaniu do lipca był oceniany lepiej przez 43% respondentów, z czego 11% zauważyło dużą poprawę, zaś 32% niewielką. Co trzeci pytany uznał, że sytuacja w obu miesiącach w jego firmie była podobna, zaś 24% odczuło pogorszenie. Tylko 6% ankietowanych stwierdziło, że było ono znaczące, 18% natomiast było zdania, że miało ono charakter nieznaczny.

Budownictwo też z dobrym wynikiem

Dobre nastroje w branży instalacyjnej pokrywają się z tymi, jakie panują w całym budownictwie. Według najnowszego badania Głównego Urzędu Statystycznego firmy budowlane oceniają koniunkturę korzystnie, podobnie jak przed miesiącem i lepiej niż w sierpniu aż ośmiu ostatnich lat. W omawianym miesiącu ogólny klimat koniunktury w budowlance kształtował się na poziomie +5,2 (wobec +6,3 w lipcu). Sierpień jest też trzecim kolejnym miesiącem, w którym oceny portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej są pozytywne. Nadal jednak przedsiębiorcy z tego sektora narzekają na opóźnienia w płatnościach za zrealizowane roboty budowlano-montażowe.

.

 

ROZKŁAD OPINII W SIERPNIU

 

 

 

Aktualności

Notowania GISI

Wyniki GUS

Archiwum

Systemy Instalacyjne

Śledź nas