FacebookGoogle+

Koniunktura w branży: LIPIEC 2017

Koniunktura rośnie w coraz szybszym tempie 

Koniunktura w branży instalacyjnej kolejny miesiąc pozostaje w pozytywnym trendzie. Co więcej, dynamika wzrostów jest coraz wyraźniejsza. W czerwcu wyniosła 1,6% i była dwa razy wyższa w porównaniu z wynikiem majowym.  

Od dłuższego czasu (lutego bieżącego roku) w koniunkturze branży instalacyjnej widoczny jest trend wzrostowy. Co więcej, z miesiąca na miesiąc wskaźnik ten rośnie w coraz szybszym tempie. W czerwcu Indeks Systemów Instalacyjnych zwyżkował o 1,6%. Dla porównania w maju dynamika była na poziomie 0,8%, a w kwietniu wyniosła 0,3%.
W wyniku czerwcowych wzrostów wartość wskaźnika nastrojów w branży urosła o 73 ocz­ka, do poziomu 4 637 punktów (wobec 4 564 w maju).

Ponad połowa optymistów

Dobry wynik branży w czerwcu to efekt pozytywnych nastrojów w większości firm, przy jednoczesnym niewielkim odsetku negatywnych opinii. Z przeprowadzonej przez nas ankiety wynika, że aż 57% przedsiębiorstw oceniało sytuację w czerwcu lepiej niż w miesiącu wcześniejszym, podczas gdy o pogorszeniu poinformowało zaledwie 17% ankietowanych. Pozostała grupa respondentów (26%) uznała, że w czerwcu sytuacja była podobna do tej, jaka panowała w maju.

Bardzo dobre nastroje w budownictwie

Poprawiająca się od dłuższego czasu koniunktura to m.in. efekt sezonowości branży. Obecny czas to okres wzmożonych prac instalacyjnych w wielu segmentach rynku, które potęgowane są coraz większym napływem środków unijnych na realizację inwestycji, w tym tych realizowanych przez jednostki publiczne.
Dobra koniunktura w instalacjach jest także zbieżna z nastrojami, jakie panują w segmencie budowlanym. Według najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego, w czerwcu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtował się na poziomie plus 6,4, w porównaniu do plus 2,5 w maju. Co więcej oceny dotyczące portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej są pozytywne po raz pierwszy od sześciu lat (połowy 2011 roku). Pozwala to z optymizmem patrzeć na najbliższe miesiące, zarówno w sektorze budowlanym, jak i w ściśle związanej z nim branży instalacji.

.

 

ROZKŁAD OPINII W CZERWCU

 

 

 

Aktualności

Notowania GISI

Wyniki GUS

Archiwum

Systemy Instalacyjne

Śledź nas