FacebookGoogle+

Produkcja wybranych artykułów instalacyjnych – IV 2018

Produkcja wyrobów z branży instalacyjnej w kwietniu była niższa niż w miesiącu wcześniejszym. W porównaniu z danymi sprzed roku sytuacja wyglądała lepiej: tylko w jednej grupie asortymentowej odnotowano spadki, wzrosty nastąpiły w pozostałych trzech – wynika z danych GUS-u.    

W poprzednim, marcowym zestawieniu wolumenów produkcji wyrobów z branży instalacyjnej odnotowano wzrosty we wszystkich czterech grupach asortymentowych (efekt m.in. większej liczby dni roboczych w porównaniu z lutym). W kwietniu sytuacja była dokładnie odwrotna, co również można tłumaczyć liczbą dni roboczych – było ich 20, a więc o dwa mniej niż w marcu i tyle samo co w lutym.
Kwietniowe spadki produkcji nie były jednak znaczące – wszystkie na poziomie jednocyfrowym. Największą korektę odnotowano w gazomierzach, których wytworzono 255 tys., a więc o 6,3% mniej niż miesiąc wcześniej. W drugiej grupie produktów z dziedziny urządzeń pomiarowych – wodomierzach – nastąpiła korekta o 4,3%. W kwietniu z linii montażowych zjechały 462 tys. wodomierzy, w marcu 483 tys.
Wyrobów sanitarnych z ceramiki wyprodukowano w kwietniu 7 561 ton, czyli o 5% mniej niż przed miesiącem, natomiast grzejników centralnego ogrzewania z żeliwa i stali 11 154 ton, co oznacza spadek o 1,1%.
Analizując poziom kwietniowej produkcji wyrobów z branży instalacji w odniesieniu do analogicznego miesiąca roku ubiegłego sytuacja wyglądała lepiej. Tylko w jednym przypadku produkcja była niższa i to znacznie. Chodzi o gazomierze, których wytworzono aż o 31,3% mniej niż przed rokiem (wówczas produkcja była na poziomie 371 tys. sztuk). W pozostałych trzech grupach odnotowano wzrosty, największe w grzejnikach centralnego ogrzewania – o 15,2%. Wodomierzy wytworzono o 10,8% więcej niż w kwietniu 2017, natomiast ceramicznych wyrobów sanitarnych – o 6,8%.

Dane o produkcji wybranych artykułów branży instalacyjnej pochodzą z Głównego Urzędu Statystycznego i dotyczą producentów sektora publicznego i prywatnego w których liczba zatrudnionych wynosi 50 lub więcej pracowników, niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. W comiesięcznym badaniu GUS zamieszcza informacje o produkcji około 260 wyrobów lub grup asortymentowych.

 

PPRODUKCJA WODOMIERZY – DYNAMIKA ZMIAN (tys. sztuk)

 

 

PRODUKCJA GAZOMIERZY – DYNAMIKA ZMIAN (tys. sztuk)

 

 

PRODUKCJA WYROBÓW SANITARNYCH CERAMICZNYCH – DYNAMIKA ZMIAN (tony)

 

Invalid slider ID or alias.

Aktualności

Notowania GISI

Wyniki GUS

Archiwum

Systemy Instalacyjne

Śledź nas