FacebookGoogle+

Produkcja wybranych artykułów instalacyjnych – II 2018

W lutym wzrosła produkcja trzech grup produktów. Największą dynamikę odnotowano w wodomierzach. Spadek nastąpił tylko w gazomierzach, których wytworzono o blisko jedną czwartą mniej niż w styczniu.    

Po grudniowym spadku produkcji wszystkich grup asortymentowych z dziedziny instalacji badanych przez Główny Urząd Statystyczny, w styczniu nastąpiło pełne odwrócenie trendu (wzrost dotyczył wszystkich typów monitorowanych produktów). Z kolei w lutym wyższą produkcję odnotowano w trzech grupach, za wyjątkiem gazomierzy.
Liczba wytworzonych w lutym liczników gazu wyniosła 234 tys. sztuk, co w porównaniu ze styczniem oznacza wynik gorszy aż o blisko jedną czwartą (24%). Warto również zauważyć, że lutowy rezultat jest najgorszy w ciągu ostatnich 12 miesięcy i blisko o połowę niższy od ubiegłorocznego maksimum osiągniętego w listopadzie (438 tys.).
Zupełnie odwrotnie w lutym wyglądała produkcja innych urządzeń pomiarowych – wodomierzy. W tej grupie odnotowano wzrost aż o niemal 27%. W omawianym czasie z linii montażowych zjechało 475 tys. sztuk liczników do pomiaru zużycia wody, czyli o 100 tys. więcej niż w styczniu.
Produkcja grzejników centralnego ogrzewania z żeliwa lub stali w lutym wyniosła 11 214 ton i była wyższa w porównaniu ze styczniem o ponad 9%. W przypadku wyrobów sanitarnych ceramicznych wzrost był na poziomie niespełna 4%. W styczniu wyprodukowano 6 763 tony tych wyrobów, w lutym wolumen zwiększył się do 7 021 ton.
Porównując lutowe rezultaty z tymi uzyskanym w analogicznym miesiącu 2017 roku, wzrosty nastąpiły w dwóch grupach, a w dwóch kolejnych spadki. Więcej rok do roku wytworzono wodomierzy (o 24,7%) i wyrobów sanitarnych (o 5,3%). Produkcja grzejników zmalała o 6,5%, a gazomierzy aż o 25,9%.

Dane o produkcji wybranych artykułów branży instalacyjnej pochodzą z Głównego Urzędu Statystycznego i dotyczą producentów sektora publicznego i prywatnego w których liczba zatrudnionych wynosi 50 lub więcej pracowników, niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. W comiesięcznym badaniu GUS zamieszcza informacje o produkcji około 260 wyrobów lub grup asortymentowych.

 

PPRODUKCJA WODOMIERZY – DYNAMIKA ZMIAN (tys. sztuk)

 

 

PRODUKCJA GAZOMIERZY – DYNAMIKA ZMIAN (tys. sztuk)

 

 

PRODUKCJA WYROBÓW SANITARNYCH CERAMICZNYCH – DYNAMIKA ZMIAN (tony)

 

Invalid slider ID or alias.

Aktualności

Notowania GISI

Wyniki GUS

Archiwum

Systemy Instalacyjne

Śledź nas